Dieta w chorobach

Dr Radwański – specjalista medycyny żywienia w chorobach przewlekłych i onkologicznych mówi że :
„ … choroby układu krążenia, onkologiczne, otyłość, wypalenie zawodowe, alergie, natręctwa, cukrzyca, depresja i inne … w większości z nich można doszukiwać się przyczyn w złych nawykach żywieniowych, niehigienicznym trybie życia, stosowaniem używek, zakażeniach patogenami, permanentnym stresie, niskiej aktywności ruchowej, czy żywności skażonej chemią.”

 – i dodaje:
”Ważne jest , aby badać swój organizm i mieć świadomość zagrożeń, których możemy się ustrzec zanim będzie za późno”.



  • Choroby nowotworowe

Lekarzy zwalczających choroby nowotworowe zwykle nie zajmuje czynnik, który spowodował mutacje komórki lecz zadają sobie pytanie dlaczego nie zadziałał mechanizm zabezpieczający czyli apoptoza. A nie zadziałał z powodu hipoksji (niedotlenienia). Profesor berlińskiego uniwersytetu Otto Warburg otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie beztlenowego metabolizmu komórek nowotworowych. Niestety pomimo, że było to niemal 90 lat temu, do dziś nie przełożyło się na podejście medycyny do tych chorób. Uruchomienie odpowiedniego transportu tlenowego jest naszym podstawowym kryterium w rozpoczęciu programu wspomagania leczenia nowotworów.


  • Choroby cywilizacyjne
W dobie pędu cywilizacyjnego nie dbamy o jakość pożywienia, nie przestrzegamy zasad regularnych i ciepłych posiłków, jemy w biegu, w stresie, produkty konserwowane, wysokosłodzone, przetworzone. Jest bardzo dużo chorób, które powstają w wyniku złej diety.
Należą do nich min.: choroby układu krążenia, otyłość, niepłodność, osteoporoza, zaparcia, niedobory żywieniowe, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, nowotwory. Bez względu na rodzaj choroby dieta jest podstawą leczenia. W każdej chorobie , a szczególnie w chorobach dietozależnych zmiana nawyków żywieniowych jest pierwszym krokiem w trudnej i długiej drodze procesu leczenia.

  • Cukrzyca typu 1
Choroby autoimmunologiczne mają niejasną bądź nieznaną etiologię. Oznacza to, że oficjalna medycyna nie zna przyczyn ich powstawania. Cukrzyca typu 1 należy właśnie do takich chorób. Choć poszukując ratunku możemy odkryć dziesiątki gabinetów lekarskich i artykułów o leczeniu tej choroby to w każdym przypadku będzie to podejście porządkujące sztukę podawania insuliny i rygorystycznego liczenia węglowodanów.
W alternatywnym podejściu do Cukrzycy typu 1 kluczowym więc staje się rozpoznanie pochodzenia antygenu. Stosujemy w tym celu metodę rezonansu fal elektromagnetycznych mogącą stosunkowo precyzyjnie określić źródło antygenu. W celu potwierdzenia pierwszych wyników przeprowadzane jest mikroskopowe badanie krwi. W wielu przypadkach przeprowadzane są również badania serologiczne. To niestety dopiero pierwszy etap.
W zależności od tego z czym mamy do czynienia należy dobrać odpowiednie metody działania. Niestety w wielu przypadkach leki alopatyczne są bezradne. Gama patogenów jest tak szeroka, że głównym problemem w zastosowaniu leków alopatycznych jest dobranie tych adekwatnych a należy wziąć pod uwagę, że wiele zjadliwych pasożytów jest na nie odporna. Skutecznym sposobem zwalczenia opornych patogenów są zabiegi generatorem fal elektromagnetycznych, który emituje charakterystyczne życiowe częstotliwości rezonansowe wykrytego patogenu w odwróconej fazie. Można powiedzieć , że taka odwrotna fala wygasza jego czynności życiowe do zera. Zabiegi można stosować w klinice lub wypożyczyć generator do domu. Równolegle zaleca się stosowanie formuł ziołowych, suplementacyjnych oraz silnie aktywnych metabolicznie, naturalnych składników diety.

  • Cukrzyca typu 2
Społeczeństwa krajów kultury zachodniej dręczy wiele chorób nazywanych cywilizacyjnymi. Największym utrapieniem są choroby serca i układu krążenia, nowotwory oraz cukrzyca II typu. Z żadną z nich medycyna nie radzi sobie zbyt dobrze, ponieważ skoncentrowana jest na likwidacji objawów a nie na przyczynach. Na dodatek złego i nie wiedzieć czemu żaden rząd nie zamierza wprowadzić jakiegoś programu profilaktyki zdrowotnej choć powszechnie wiadomo, że dużo łatwiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć.
Cukrzycę II typu w fazie przed zastosowaniem jeszcze iniekcji insuliny można wyleczyć w pięć do sześciu miesięcy pod warunkiem, że chory rozumie jej mechanizmy. Jednak na ogół panuje przekonanie, że pacjenta trzeba stabilizować farmakologicznie, ponieważ nie jest w stanie prawidłowo się odżywiać. Po części to prawda ale wynikająca z niewiedzy samego chorego, którego nikt nie edukuje. Cukrzycę przy której stosuje się insulinę też można wyleczyć lecz jest to proces dużo dłuższy i zależy de facto od możliwości trzustki, które można sprawdzić tylko praktycznie, narażając się na wahania poziomu cukru co wiąże się z zaniepokojeniem samego chorego. Jednak prawidłowo kontrolowany proces może w stosunkowo krótkim czasie pomóc określić możliwości trzustki.

  • Choroby tarczycy
Osoby zainteresowane wyleczeniem tarczycy a szczególnie dotknięte jeszcze Hashimoto powinny wziąć pod uwagę, że podejście do tego problemu obejmuje działania w 5 aspektach:
Żołądek – w nim właściwie rozpoczyna się główny proces rozkładu makroskładników a szczególnie białek. Należy koniecznie dbać o prawidłowy poziom kwasowości żołądka
Jelita – od szczelności jelit zależy ilość substancji mogących aktywować nasz układ immunologiczny. Głównym czynnikiem branym pod uwagę jest odpowiednia flora jelitowa.
Nadnercza – „uspokojenie” nadnerczy ma kluczowy wpływ na wydzielanie kortyzolu i adrenaliny. 
Równowaga kwasowo zasadowa – jej zakłócenia najczęściej polegają na utracie lekko alkalicznego odczynu przez nasze elektrolity. Przywrócenie równowagi kwasowo zasadowej jest kluczowym zadaniem.
Dieta – nietolerancje pokarmowe bądź alergie spowodowane są przede wszystkim zbyt małą aktywnością enzymatyczną. Należy w tym wypadku przywrócić konieczne warunki lecz początkowo jeszcze wyeliminować z diety produkty najbardziej immunizujące.

  • Otyłość

Od odchudzających się przeważnie słyszymy: wszystkie diety stosowałam i nic, nie jem całymi dniami i nie chudnę, ile jeść , co jeść?
Wszelkie zasady medyczne określają górnolotnie stosowanie diety zbilansowanej, o niskiej wartości kalorycznej, zwiększeniu aktywności fizycznej, zmiana nawyków żywieniowych. Jednak jest to trudne kiedy mamy zrobić to samemu. Dyscyplina i organizacja, konsekwencja i narzucenie sobie pewnych ograniczeń to bardzo trudne bez wsparcia specjalisty, który w razie potrzeby służy pomocą i wspomaga proces odchudzania.

Wizyta konsultacyjna:
Pierwsza wizyta trwa 90 minut.
1. Specjalista przeprowadza wywiad zdrowotno-żywieniowy,
2. dokonuje niezbędnych pomiarów i badań metodą bioimpedancji analizatorem składu ciała.
Przygotowanie do badania: na kilka godzin przed wizytą zrezygnować z wysiłku fizycznego, dzień przed wizytą nie pić alkoholu, w dniu wizyty kawy i napojów energetyzujących na 3 godz. przed wizytą nie pić i nie jeść, założyć na nogi skarpetki, aby były odsłonięte stopy ( bose stopy do analizy składu ciała)
w czasie wizyty będą ustalone cele i czas na realizację programu. Również podane będą założenia żywieniowe
Diety na odchudzanie
1. Opracowujemy diety smaczne, bez uczucia głodu, cierpienia, dopasowane do stylu życia.
2. Spotkania kontrolne odbywają się co dwa tygodnie podczas których monitorowane będą wyniki
3. Codziennie służymy wsparciem w razie potrzeby a także couchingiem dietetycznym.