Przygotowanie do badania kału


Należy przestrzegać zasad:

  • Próbki stolca przesyłane do badania w celu ustalenia lub potwierdzenia choroby zakaźnej jelit lub pasożytniczej przewodu pokarmowego, należy pobrać w jak najwcześniejszym okresie choroby - jeszcze przed zażyciem leków przeciwbakteryjnych lub przeciwrobaczych.
  • W przypadku, gdy kał jest przesyłany do badania na tzw. zawartość krwi utajonej, pacjent uprzednio powinien przez 3 dni stosować dietę bezmięsną, wykluczając potrawy zawierające krew (np. kaszanka, czarnina), wykluczając jarzyny zielone oraz rzepę i chrzan, lecz bogatą w błonnik i inne substancje nieprzyswajalne (np. chleb razowy, kasza gryczana, warzywa i owoce bez elementów zielonych). Ponadto, w tym czasie pacjent nie powinien przyjmować leków doustnych, takich jak: aspiryna, witamina C, żelazo i inne preparaty zawierające te składniki (np. Scorbolamid). Nie należy przesyłać kału do badania, jeżeli występują krwawienia z żylaków odbytu lub podczas miesiączki. Należy również zwrócić uwagę na sposób mycia zębów - zbyt twarda szczoteczka może uszkadzać dziąsła doprowadzając do ich krwawienia, co może być przyczyną wykrycia krwi w kale.
  • W przypadku, kiedy badaniem kału w sposób pośredni ocenia się czynność wydzielania enzymów trawiennych trzustki oraz zdolność jelit do wchłaniania pokarmu, pacjent powinien być hospitalizowany oraz przez kilka dni stosować specjalny rodzaj diety ustalony przez lekarza kierującego na badanie.
  • Przed badaniem należy zaopatrzyć się w specjalny pojemnik, w którym powinna być transportowana próbka kału do laboratorium. Pojemnik taki można otrzymać z laboratorium, w którym jest wykonywane badanie kału lub w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (Sanepidzie).

Informacje, które należy przekazać w punkcie przyjmowania badań:

  • Skierowanie od lekarza prowadzącego, w którym podany jest cel badania.
  • Przyjmowane leki w ciągu ostatnich kilku dni.
  • Rodzaj stosowanej diety w ciągu ostatnich kilku dni.
  • Krwawienia z odbytu podczas oddawania stolca, inne krwawienia np. z nosa, dziąseł - dotyczy to badania kału na tzw. krew utajoną.